Start Aktualności
Aktualności
Kolonia polonijna w Ośrodku Caritas w Myczkowcach !!! PDF Drukuj Email

W dniach od 09 do 22 czerwca br. na zaproszenie Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach przebywało na kolonii 120 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy z: Czortkowa, Koziatynia, Lwowa i Wołodarska. Odpoczynek został zrealizowany przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu i Caritas diecezji.

Podczas wypoczynku dzieci korzystały z licznych atrakcji Ośrodka (hipoterapia, zwierzyniec, Centrum Ekumeniczne, Ogród Biblijny oraz boiska sportowe), a także zwiedziły Bieszczady i okolice.

20 czerwca br. w Rzeszowie – w stolicy diecezji – koloniści spotkali się z ks. bp. Edwardem Białogłowskim; który w kościele św. Krzyża celebrował w ich intencji Eucharystię. W homilii biskup pozdrowił uczestników, dziękując im za kultywowanie tradycji i piękne śpiewy. Wyraził także wdzięczność społecznej kadrze wychowawców, na czele z Marią Miąso – wieloletnim kierownikiem niniejszych turnusów.

Podczas Liturgii dzieci śpiewały pieśni w języku polskim i ukraińskim.

Stało się tradycją, że po Mszy św. nasi goście zostali poczęstowani pizzą i lodami - przy posłudze członków SKC z I LO w Rzeszowie.

kolonia_2

polonia_5

Galeria zdjęć - ZAPRASZAMY !!!


Poprawiony: czwartek, 22 czerwca 2017 12:07
 
Jubileusz 100-lecia św. Brata Alberta w Centrum Charytatywnym w Rzeszowie !!! PDF Drukuj Email

„To dzieło powstało z miłości i dla miłości” – tak o rzeźbie św. Brata Alberta mówił jej twórca – prof. Karol Badyna.

We wspomnienie św. Brata Alberta, 17 czerwca 2017 r. przy budynku Centrum Integracji Społecznej Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie poświęcono jego pomnik. Przed odsłonięciem figury, Aleksander Zacios - prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie, witając zgromadzonych wyraził nadzieję, że postać św. Brata Alberta będzie utwierdzać przechodzących w przekonaniu, że pomaganie innym ma sens.

Wstęgę przecięli: Marek Ustrobiński – zastępca Prezydenta Rzeszowa, Janina Filipek – skarbnik Miasta Rzeszowa i Aleksander Zacios. Po odsłonięciu pomnik pobłogosławił biskup rzeszowski Jan Wątroba, a przedstawicie schronisk dla bezdomnych z Rzeszowa, Racławówki i Jasła złożyli przy nim kwiaty.

Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do świetlicy w Centrum Integracji Społecznej na wspólną Eucharystię, której przewodniczył ordynariusz rzeszowski. W koncelebrze uczestniczyli dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Bogdan Janik i ks. Piotr Potyrała, a także o. Rafał Klimas – proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie, ks. Franciszek Kołodziej – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie i ks. Jan Szczupak – proboszcz parafii farnej w Rzeszowie.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Odnosząc się do życiowych wyborów Adama Chmielowskiego, podkreślił, że każdy chrześcijanin jest powołany do doskonałości i świętości. Brat Albert zrozumiał, że Bóg go kocha i przebacza… Rozpoczęło się wówczas nowe jego życie, odnalazł swoją drogę. „Umarł Adam, a narodził się Albert.” Swoją postawę wyraził w ślubach zakonnych złożonych na ręce kard. Albina Dunajewskiego.

Po błogosławieństwie bp Jan Wątroba wręczył Aleksandrowi Zaciosowi tryptyk przygotowany z okazji srebrnego jubileuszu diecezji rzeszowskiej. Arcypasterz przekazał również w imieniu Caritas statuetkę „Miłosierny Samarytanin” Janinie Filipek – skarbnikowi Miasta Rzeszowa i s. Joannie Smagacz – sekretarz Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Ordynariusz rzeszowski wraz z Prezesem Aleksandrem Zaciosem wręczyli 12 statuetek „Krzewiciel idei św. Brata Alberta” (miniaturkę odsłoniętej rzeźby). W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in.: bp Jan Wątroba, ks. Stanisław Słowik, Tadeusz Ferenc, Mieczysław Janowski, Janina Filipek, Luciana Rozborska, Rada Miasta Rzeszowa oraz kilku przedsiębiorców.

„Albertyński” poczęstunek zakończył radosne świętowanie wspomnienia „Szarego Brata”.

pomnik_6

Galeria zdjęć - ZAPRASZAMY !!!


Poprawiony: czwartek, 22 czerwca 2017 12:07
 
Boże Ciało 2017 PDF Drukuj Email

W dniu 15 czerwca 2017 roku, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby Diecezjalna Caritas wspólnie z Rzemieślnikami i parafią św. Krzyża od szeregu już lat przygotowała pierwszy ołtarz. Młodzież Szkolnych Kół Caritas w procesji niosła od tego ołtarza, aż do ostatniego chleby i wyroby cukiernicze. Na zakończenie nabożeństwa wolontariusze SKC z II LO, Gimnazjum Nr 9 oraz Liceum św. Jana Pawła II rozdali obecnym na uroczystości chlebki, a także zbierali ofiary na wspieranie biednych z naszej diecezji.

BCia_1

BCia_2

Galeria zdjęć - ZAPRASZAMY !!!


Poprawiony: środa, 21 czerwca 2017 13:55
 
Świętowanie Dnia Dziecka w Stacji Opieki Caritas w Ropczycach ! PDF Drukuj Email

„Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca.”

bł. Edmund Bojanowski


Stacja Opieki Caritas w Ropczycach dnia 03.06.2017 r. zorganizowała z okazji Dnia Dziecka wspólne świętowanie. Na tą imprezę plenerową zaproszono 61 dzieci w wieku od 3 do 14 lat z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub społecznej, będących pod stałą opieką Stacji Opieki Caritas w Ropczycach. Zabawę rozpoczęto o godz. 1000 powitaniem dzieci i wspólną modlitwą. – Wesoła Pipi poprowadziła zabawę, malowała twarze w przecudne wzory. Studentki Magdalena i Klaudia Szczepanek oraz Karolina Darłak organizowały konkursy i uczyły dzieci nowoczesnego tańca. Muzyka i szereg atrakcji tj.: zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach, kolorowe balony, zajęcia grupowe rozweselały twarze dzieci. Popularnością cieszyły się liczne konkursy, a nagrody sprawiały dzieciom wiele radości. Dla dzieci przygotowano poczęstunek: kanapki, kiełbaski z grilla, owoce, ciasto i napoje, a na deser coś leciutkiego – watę cukrową. No cóż wszystko się kiedyś kończy i choć trudno się było się rozstać to osłodą były prezenty – zabawki, pluszaki, przybory szkole i słodycze.

Cieszymy się, że kolejny raz udało się nam przynieść radość dzieciom i rodzinom, którzy może teraz trochę gorzej się mają. Organizatorami pikniku były s. Elżbieta Żelasko - kierownik Stacji Opieki Caritas oraz s. Iwona Gorla. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiadając hojnie na prośbę i wspierając to dzieło, okazali się dobrymi ludźmi, którzy potrafią się dzielić i mają odwagę w dzisiejszym świecie bezinteresownie pomagać. To oni sprawili, że ten dzień był piękniejszy i bogaty nie tylko w dary materialne ale i radość i uśmiech, których nie da się przecenić.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do: p. Urszuli Rymut - kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach za ogromną życzliwość, współpracę i udostępnienie terenu oraz pomieszczeń; p. Klaudiusza, który zajmował się grillowaniem i zorganizował nagłośnienie; pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej - Moniki, Bożeny, Halinki, Agnieszki, Anny, Doroty, Eweliny, Witolda i Anny.

Impreza ta nie mogłaby się odbyć bez materialnego wsparcia sponsorów, dlatego podziękowania kierujemy do następujących firm i instytucji: BRUK BET Ropczyce - Jan Wrona, CERPLAST w Ropczycach - Krzysztof Walczyk, „Rega Yacht” PRODUKCJA JACHTÓW Babicz & Królikowski Spółka Jawna w Ropczycach, Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A., ZM Invest S. A. w Ropczycach, Cukrownia Ropczyce S.A., Starostwo Powiatowe w Ropczycach, Artykuły Instalacyjno- Przemysłowe Irena i Józef Misiura, Bank Spółdzielczy w Ropczycach, Bank Pekao S.A. w Ropczycach, BGŻ BNP PARIBAS oddział w Ropczycach, Marta i Grzegorz Węglarz właściciele piekarni w Okoninie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego H. i A. Paśko Sp. J w Ropczycach, Firma Handlowo – Usługowa ”ROWER” Adam Bieszczad w Ropczycach, Owocowy RAJ F.H.U. FRESH w Ropczycach Mirosław Szopiak, Hurtownia Owoców i Warzyw Rubin w Ropczycach Mieczysław Stec, Xsero Druk w Ropczycach, P.U.H RYMUT Sędziszów Małopolski, Agent PZU S.A. Maria Winkler, Piomar w Ropczycach, oraz indywidualni ofiarodawcy: Sylwina Pieprzak, Agnieszka Miąso-Drzymała z rodziną, Robert Styś oraz osoby które pragną pozostać anonimowe.

 

s. Elżbieta Żelasko – kierownik Stacji Opieki Caritas w Ropczycach

 

 

soc_4

 

Galeria zdjęć - ZAPRASZAMY !!! 

 


Poprawiony: wtorek, 20 czerwca 2017 08:48
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 169